Inaequalis vyválčilo výhru v derby s Passion Mercs

Inaequalis vyválčilo výhru v derby s Passion Mercs

21.09.2017 Eldesan  

Když se ve fotbale střetnou Sparta se Slavií, je z toho pro fotbalové fanoušky největší událost na dlouhou dobu. Dva přední české týmy, mezi nimiž panuje velká rivalita, se ve vyhecovaném a ostře sledovaném zápase utkají o titul vládců Prahy. Bez ohledu na jejich aktuální postavení v tabulce pak z rukou primátora či primátorky Prahy převezme vítězný tým symbolický klíč od města jako symbol jejich momentální dominance. Jestli se na současné česko-slovenské StarCraft scéně dá k fotbalovému derby najít nějaká paralela, je jí zápas Inaequalis s Passion Mercs.

V současnosti jediné tuzemské celky, které hrají evropské ligy na úrovni master hráčů, se nemají příliš v lásce a hodně členů i příznivců obou týmů k sobě chová výrazné antipatie, o čemž se čtenář diskusí na facebooku, twitchi i jinde mohl už nejednou přesvědčit. Díky nalosování do stejné skupiny Alpha non-pro ligy se oba rivalové vůbec poprvé střetli v přímém souboji a svedli spolu velkolepou bitvu, na kterou, jak už to tak bývá, bude jeden mančaft se svými příznivci dlouho vzpomínat, zatímco druhý se bude snažit co nejrychleji zapomenout, případně v diskusích snižovat význam utkání. A jestliže se s oblibou říká, že ve fotbalovém derby favorit zpravidla nevyhrává, tak se to nyní klidně může tvrdit i o českém StarCraft derby, protože v dlouhém vyrovnaném boji byl nakonec úspěšnější tým Inaequalis.

Nevím, jestli bych to zařadil výš než vítězství nad eSubou, ale za poslední rok to byla rozhodně naše nejdůležitější výhra,“ oplýval po zápase radostí předseda Inaequalis Eldesan. „Štěstí se přiklonilo na naši stranu. Myslím, že trochu zapracovala karma za ne vždy sportovní chování a vystupování některých hráčů Passion Mercs vůči nám. Především chci ale ocenit nasazení našich hráčů. A těm, co ve středu vyhráli, budu na blížícím se bootcampu nosit za odměnu snídani do postele.“

Na úvod clanwaru dostal Inae do vedení uniQFazer, který od začátku získával postupně převahu v těžičích a později i armádě nad BlackMikešem a směřoval tak sebejistě k zisku prvního bodu. Následoval souboj Kortyho a RAiNMakeRa, který by se klidně dal zároveň i označit za přímý souboj o titul nejlepšího současného českého terrana (Slováky nyní nepočítám, to by byl jasnou jedničkou BlueCheese).

Zástupce Inae dokázal svého soupeře dostat do defenzivy dlouhou nepřetržitou šňůrou dropů na všechny Kortyho báze. Favorizovaný hráč Passion Mercs sice dlouho úspěšně bránil, ale obrana jej zaměstnala natolik, že přenechal takřka celou mapu RAiNMakeRovi, který tak dokázal více těžit a i přes velké ztráty nakonec získal menší převahu, kterou povedeným závěrečným doomdropem přetavil ve vítězství.

Do poloviny hry jsem si myslel, že prohraju. Korty to bránil fakt dobře. Trvalo mi dlouho najít díru v jeho obraně a po celou dobu jsem měl větší ztráty než on,“ líčil po zápase RAiNMakeR. „Když jsem vyhrál, vykřikl jsem radostí a úlevou. Po pravdě myslím, že kdybych hrál proti Kortymu sérii na tři vítězství, tak prohraju. O to víc ale teď jsem na dnešní vítězství hrdý.

Inaequalis se tak ocitli jeden získaný bod od celkové výhry. Jenže se opět ukázalo, že v týmu momentálně zeje díra mezi dvěma nejlepšími hráči a zbytkem soupisky. Ačkoliv BADLERDAKING a Panda statečně bojovali, tak ve svých zápasech hned z úvodu tahali za kratší konec a nakonec svým soupeřům podlehli. Výsledek tak činil 2:2 po čtyřech hrách a bylo jasné, že drama vyvrcholí ace matchem.

Asi málokdo pochyboval, že Inae do rozhodující partie nasadí z minulosti sedminásobného grandmastera uniQFazera. I s tímto vědomím kapitán Passion Mercs Keiras vybral pro mnohé překvapivě Markuse.

Markus se za důvěru odvděčil famózním začátkem. Využil znalosti hry svého soupeře a prakticky dokonale ubránil jeho počáteční pokus o nápor a zároveň mu znemožnil expandovat na druhou či třetí bázi. Český terran přitom převedl i vysokou herní inteligenci, když nechal dokončit engineering bay blokující soupeřovu naturalku, aby mohl postavit doma turetty proti oraclům či když přesně odhadl pohyb prvního oracla a s předstihem mu přichystal do cesty minu. Bylo odehráno jen několik minut a Fazer přišel o proxy stargate, proxy pylony a takřka všechny jednotky bez toho, aby udělal nejmenší škodu, přičemž nemohl ani sám expandovat a měl poloviční supply než protivník. Na konečnou radost Inae by si v ten moment nevsadil vůbec nikdo.

V tu chvíli jsem chtěl napsat GG,“ přiznal pozdější hrdina po zápase. Snad ale vědomí důležitosti utkání jej přinutilo zůstat a bojovat dál. Za takřka beznadějné situace slovenský protoss zariskoval a expandoval na vzdálenou a těžce ubránitelnou bázi poblíž základny Markuse. Tato ninja báze zůstala nakonec skrytá dostatečně dlouho, aby uniQFazerovi pomohla vrátit se do zápasu.

Následovala dlouhá vyrovnaná partie, kdy Markus jel svůj oblíbený mech s podporou ghostů (dokonce vyrobil i atomovky) a Fazer postupně předělal kompozici hlavní armády na takřka výhradně vzdušné jednotky, přičemž ovšem neustále napadal ze všech úhlů soupeřovi báze útoky menších skupinek záškodníků. Slovenský protoss v průběhu více jak dvacetiminutové bitvy postupně začal přebírat aktivitu a získávat náskok, až se mu podařilo Markuse vyřídit a zajistit tak pro Inaequalis cenné vítězství. UniQFazer tak jen potvrdil, že v Alpha lize září, vyhrál již sedm her v řadě a i díky tomu mu v individuálním hodnocení všech hráčů ligy patří první místo.

Ačkoliv středeční noc patřila především hráčům Inaequalis a jejich fanouškům, za předvedené hry a slušné vystupování si zaslouží potlesk všichni hráči. Inae se nyní může radovat z velkého triumfu z přímé konfrontace s největším rivalem, nicméně faktem zároveň zůstává, že i přes prohru vedou Passion Mercs skupinu a žlutočerným nezbývá než doufat, že do play off bude stejně jako vloni ze skupin postupovat šestnáct týmu (tedy osm z každé), jinak si ve vyřazovacích bojích ani nezahrají. Krásnou výhru je třeba oslavit, ale zároveň je třeba dál pracovat na tom, aby kvalita prvního týmu Inaequalis nadále rostla a středečním hrdinům uniQFazerovi a RAiNMakeRovi se dostávalo větší podpory od dalších hráčů, protože jen tak bude moci být mužstvo na této úrovni dlouhodobě úspěšné. A třeba i porazit PassionMercs v příštím derby.

About Eldesan

Komentáře