BaJAtak a Legends of Runeterra World Championship

BaJAtak a Legends of Runeterra World Championship

15.09.2021  

Legends of Runeterra World Championship začíná již zítra, a tak jsme si pro vás připravili rozhovor, kde nám náš hráč Michal “BaJAtak” Bárta přiblíží jeho přípravu, a jak se vlastně kvalifikoval na tento nejvyšší turnaj.

 

Mohl bys, prosím tě, charakterizovat hru, ve které ses probojoval skrz složitou kvalifikaci až do top 16 světa na Worlds pořádané Riot Games?

Legends of Runeterra (dále jen LoR) je poměrně nová karetní hra od Riot Games, která spojuje to, co důvěrně známe z League of Legends (dále jen LoL) s hrami jako je Hearthstone nebo přesněji Magic: The Gathering. Jedná se tedy o logickou hru, ve které se snažíte s vámi vytvořeným balíčkem o 40 kartách přemoci oponenta.

Jaký je hlavní rozdíl mezi Hearthstonem a LoR?

Na rozdíl od Hearthstonu je daleko více přátelské k novým hráčům, co se týče přístupu ke kompletnímu obsahu hry. Není třeba ho hrát denně nebo v něm utápět tisíce korun, aby si hráč mohl zahrát balíček, který se mu líbí. Zároveň je zde daleko menší role RNG, tedy náhody, kterou hráč nemůže ovlivnit, což z toho činí hru, která je trochu více založená na dovednostech. Důležitá je také interakce s oponentem, jelikož hrajete najednou a nečekáte tedy vždy určitý čas, než oponent zahraje své kolo a až poté jste na řadě vy. Což je vlastně na způsob Magic: The Gathering.

Co jsi hrál před tím a pomohlo ti to nějak v při hraní LoR?

Dlouhá léta jsem hrál LoL, během kterých jsem si vybudoval vztah právě k tomuto universu. Kromě toho jsem hrál i obě zmiňované karetní hry. Domnívám se, že díky této kombinaci jsem měl tu nejlepší průpravu, ať už se jedná o logické uvažování v podobných hrách, které je v něčem téměř totožné nebo o znalost prostředí, jež umožní rychlejší orientaci ve hře.

Jak ses dostal k LoR?

Můj první kontakt proběhl na Twitchi, kde jsem sledoval CzechClouda, jenž hrál tuto hru. Hned se mi zalíbila. Hlavní důvod byl, že se jednalo o kombinaci mých dvou oblíbených her a bylo to něco nového. A také mě již přestával bavit koncept Hearthstonu.

Je možné někde sledovat tvou přípravu případně nějaké stěžejní momenty z tvé kariéry?

Ano, občas streamuji na Twitchi, takže je možnost přijít se podívat a vidět, jak hraji a připravuji se na Worlds. Vysvětluji tam co a proč dělám, takže pokud Vás něco zajímá, budu rád, když přijdete a zeptáte se. Kromě toho používám Twitter, kde můžete vidět mé dosavadní úspěchy, a také se informovat, co mě čeká. S blížícím se Worlds bude jistě mnoho novinek.

Jaký byl tvůj největší dosavadní úspěch?

Tím největším je jistě moje kvalifikace na Worlds. Kromě toho jsem se umístil v seasonal top cutech v LoR. Jedná se tedy o můj první větší úspěch ve světě e-sportu.

Pomohlo ti nějak tvé členství v Inaequalis v dosažení tohoto úspěchu?

Ano, ať už se jedná o hodiny příprav se spoluhráči z LoR sekce nebo třeba kofinancováním loňského Bootcampu, kde se sešla řada nejlepších LoR hráčů a byla tím pádem možnost spolupráce i předávání rad napříč českou scénou. I to jistě mělo svou roli na mém kvalifikování se.

Jak probíhala tvá kvalifikace na Worlds v LoR?

Celá kvalifikace byla dost náročná. Z celkových 64 hráčů, kteří bojovali o postup z Evropy, se kvalifikovalo pouze 5. Můj spoluhráč Tomáš skončil na 7. místě, když jsem jej já vyřadil v eliminačním zápase. Los vyšel bohužel takto nešťastně, že jsme se potkali v rozhodující okamžik, dva spoluhráči a přátelé z jednoho týmu. Co se týče kvalifikace, její forma byla velmi kritizovaná, hlavní admin prakticky vůbec nerozuměl hře a zvolil špatný model. Avšak po hlasité kritice hráčů to nyní vypadá, že se Riot poučil z chyb a zlepšil svůj postup. Svou roli také mělo umístění na žebříčku v rámci jednotlivých sezón.

Jak se připravuješ, děláš něco jinak, než jsi dělal doposud?

Příprava je hodně teoretická, bavíme se o balíčcích, vymýšlíme kombinace, jež by mohly protihráče zaskočit, následně je samozřejmě zkoušíme a na základě toho je pak ještě upravujeme, abychom dosáhli co nejlepší optimalizace. Nejvíce s Tomášem a mimo organizaci s Pokrovačem.

Jak bude turnaj probíhat?

Turnaj proběhne 16. – 18. září 2021 a bude jej možné online sledovat na Youtube nebo na Twitchi. Jedná se o online formát, tudíž každý budeme hrát z domů. Utká se 16 nejlepších hráčů světa. Princip postupu v turnaji je velmi podobný tomu, jenž známe z League of Legends. Tedy 4 skupiny po 4 hráčích, kdy se každý utká s každým pouze jednou a 2 nejlepší z každé skupiny postupují dále do top 8.

O co se hraje?

I přes to, že jde o prakticky novou a nepříliš známou hru, tak díky skutečnosti, že se jedná o hru od Riot Games, tak prize pool je 200 000 $, který je částečně rozdělen mezi všechny kvalifikované a s lepším umístěním v turnaji přichází následně i větší finanční odměna. Vítěz vyhraje 40 000 $. Avšak hlavní cena je samozřejmě titul světového šampiona prvního Worlds v LoR.

Již takhle se jedná o obrovský úspěch, ale jaké jsou tvé ambice na Worlds, až se utkáš s těmi nejlepšími?

Hlavní cíl, který jsem si vztyčil, tak je postup ze základní skupiny. Pokud se to povede, budu velmi spokojený. Možnou komplikací může být to, že skupinu A, ve které se také nacházím, označují někteří jako „skupinu smrti“, a tedy nejtěžší ze všech na postup dále.

Co plánuješ do budoucna, po Worlds?

Ihned po Worlds by mělo být LoR Masters Europe, kam se teda ještě musíme za Česko týmově kvalifikovat. Rozhodující bude umístění na žebříčku 16. 9. 2021. Pokud se kvalifikujeme, tak rádi bychom zahráli co nejlepší výsledek. A jestliže to nevyjde, pravděpodobně si dám chvíli volno, jelikož poslední měsíce byly velmi náročné.

Hodně štěstí přeje – Gorgil.

About

Komentáře