Richard Oles: Dlouhá cesta k esportu

Richard Oles: Dlouhá cesta k esportu

18.12.2019  

Před pár dny se nám podařilo udělat exkluzivní rozhovor s Richardem Olesem, vůbec prvním Čecho-slovákem, jemuž se podařilo získat esportovní stipendium na univerzitě v USA. Bývalého slovenského juniorského reprezentanta v golfu jsme se zeptali, jak složitá byla jeho cesta ke splnění vlastního snu v podobě soutěžního hraní počítačových her. Zároveň jsme měli možnost dozvědět se podrobnosti o jeho současném působení za oceánem a projektu, který chystá pro mladé hráče z České republiky a ze Slovenska, kteří se budou chtít vydat podobnou cestou, jakou se kdysi vydal on sám.

Richard “Ryžgo” Oles před Missouri Valley College

Richarde, v současné době studujete na Missouri Valley College v USA a jste součástí univerzitního esportovního týmu. Můžete nám v krátkosti popsat, jak jste se do USA a k esportu vůbec dostal?

Několik událostí v posledních letech nasměrovalo mé kroky tak, jak bych to dříve jen stěží předpokládal… S golfem jsem začal ve svých devíti letech. Docela záhy se dostavily první dobré výsledky, a později jsem dokonce zvítězil na mistrovství Slovenska juniorů. Již v tomto období jsem si však začal uvědomovat, že je potřeba se posunout dál – bavila mě škola, v golfu jsem měl dobré výsledky, ale zároveň jsem toužil po studiu v zahraničí. Přímo se tedy nabízela myšlenka o studiu na některé z amerických univerzit, kde na dobré sportovce čeká nejen špičkové zázemí, ale především sportovní stipendium, bez kterého by to ve většině případů ani nešlo. Rozhodl jsem se pro spolupráci s agenturou Stipendia.cz, která je největším zprostředkovatelem sportovních stipendií na univerzitách v USA pro studenty z bývalého Československa. Výsledkem této spolupráce bylo mé přijetí na Missouri Valley College (Marshall, Missouri).

Logo Missouri Valley College

Za studiem do USA jste tedy odcestoval jako úspěšný golfista. Kdy ale došlo k tomu zlomu a z golfisty se stal výkonnostní hráč počítačových her?

Počítačové hry jsem hrál odmalička. Později jsem jako dobrovolník pracoval pro vývojáře League of Legends v České republice a na Slovensku – měl jsem na starosti organizování soutěží a turnajů, ale také pomoc ostatním hráčům. Tou dobou jsem v koutku duše uvažoval o esportu jako o své budoucnosti, ale doma jsem pro tuto cestu nenašel pochopení – negativní pohled střední a starší generace na tento způsob seberealizace mladých lidí zkrátka přetrvává… Když přišel rok 2017, tedy období mé maturity, hledání vhodné univerzity a následného stěhování do USA, z pochopitelných důvodů jsem si musel od esportu dát malou přestávku.

Na univerzitě v USA jste se ale počítačovým hrám opět začal věnovat, že?

Již během mého prvního semestru studia v USA vznikl na Missouri Valley College esportovní tým. Okamžitě jsem se do něj přihlásil, a vyzkoušel si tak život „dual-athlete“ studenta. Ten je ale časově nesmírně náročný, a na konci semestru tak bylo jasné, že mám před sebou možná jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí – buď golf, anebo esport. Po dlouhé úvaze jsem se rozhodl dát si od soutěžního golfu pauzu a plně se věnovat své nové zálibě – esportu. Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí byl nejspíš fakt, že esport se v současné době velice rychle rozvíjí a šance na úspěch v tomto odvětví jsou mnohem vyšší než v golfu. Na začátku letního semestru se mi dokonce podařilo změnit své původní golfové stipendium pro studium na univerzitě na stipendium esportové. Stal jsem se tím nejspíš prvním Čechoslovákem, kterému se něco takového podařilo. Díky této změně jsem získal řadu nových přátel v esportovním prostředí a také nového trenéra. Od nového semestru pak budu organizovat online turnaje pod záštitou univerzity, které budou fungovat jako fundraiser pro jejich program. Konečně se můžu věnovat tomu, co mě skutečně naplňuje, a můžu si tak dál žít svůj „americký sen“.

Jaká je tedy vaše současná mimosoutěžní úloha v univerzitním esportovním týmu Missouri Valley College?

V mé kompetenci coby náboráře je vyhledávání a vyhodnocování nových hráčů na základě jejich výsledků, dosažených úspěchů, statistik apod. V případě splnění výkonnostních požadavků následně kontaktuji univerzitní trenéry, kteří hledají hráče do svých týmů. Zároveň můžu přímo pomáhat hráčům League of Legends, zajišťovat zdroje pro jejich zlepšování, případně spolupracovat na jejich herních dovednostech.

Na začátku rozhovoru jsme zmínili, že se chystáte zapojit do nově vznikajícího projektu, který bude určený pro studenty z ČR a ze Slovenska. O co konkrétně jde?

Vzhledem k tomu, že jsem v neustálém kontaktu s největší českou agenturou Stipendia.cz, která pomáhá sportovcům získat sportovní a akademická stipendia na univerzitách v USA, domluvili jsme se na dlouhodobé spolupráci v oblasti esportu. Společně jsme vytvořili smysluplnou koncepci možnosti studia na univerzitách v USA a především možnosti získání esportovních stipendií i pro hráče počítačových her.

Čili jste se rozhodl pro spolupráci s lidmi, kteří před lety pomohli za oceán i vám…

Ano – a je to celkem logické vyústění našeho dosavadního vztahu. Základní zásady činnosti agentury Stipendia.cz jsou v souladu i s mým životním postojem – profesionální a férové jednání je základem každého dobrého vztahu.

Na co se tedy můžeme těšit?

Naším společným úkolem je především představit aktivním hráčům počítačových her základní informace o studiu v USA a o esportovních stipendiích a podmínkách přijetí na americké univerzity. Pevně věřím, že si tato možnost zahraničního pomaturitního vzdělávání najde své příznivce i uprostřed Evropy. Jsme v podobné pozici, v jaké byla před patnácti lety paní Mertová, když agenturu Stipendia.cz zakládala – s tím rozdílem, že nyní můžeme využít jejích mnohaletých zkušeností. V současné době každoročně vycestuje za studiem do USA víc než stovka českých studentů – a v případě možnosti získání esportovního stipendia bude toto číslo určitě ještě stoupat. Počet amerických univerzit nabízejících esportovní program se v tomto roce pohybuje v řádu stovek, ale vzhledem k rychlému rozmachu esportu očekávám, že se číslo bude brzy pohybovat v řádu tisíců – stejně jako tomu dnes je u klasických sportovních odvětví.

V České republice a na Slovensku tedy máte před sebou nelehký úkol…

To ano, ale vždy záleží na tom, s jakou partou lidí na realizaci svých plánů pracujete. Skvělou zprávou je, že jsme se tu hned zpočátku setkali s velice pozitivním ohlasem. Možnost kombinace pomaturitního studia v USA a soutěžního hraní počítačových her oslovila také Jana „Eldesana“ Paška z týmu Inaequalis, který má s prací v zahraničí sám letité zkušenosti, a i proto podporuje příležitosti mladých lidí vycestovat ven a nabrat zkušenosti. Pevně věřím, že právě jeho znalosti esportovního prostředí, energie a v neposlední řadě mnoho přátel propagaci naší společné myšlenky pomohou. Případní zájemci mohou již nyní navštívit web agentury Stipendia.cz, kde najdou nejen základní informace o studiu v USA, ale také důležité odkazy na potřebné testy a spoustu dalších informací.

Richarde, děkujeme za váš čas a přejeme, ať se vám daří nejen ve studiu, ale také při realizaci všech vašich esportovních plánů.

Na závěr bychom rádi doplnili, že Inaequalis z.s. je hrdým partnerem projektu esportovních stipendií a v případě zájmu o další informace se na nás neváhejte obrátit. V současné době jsou v USA podporovány tyto herní tituly: League of Legends, Overwatch, Rocket League, Hearthstone a Counter Strike: Global Offensive.

About

Komentáře